İletişim Merkezi

444 80 09

Whatsapp Hattı

0533 706 01 09

24.11.2017

25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDET İLE ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ

EFELER KENT KONSEYİ KADIN ÇALIŞMA GRUBU 25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI

ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ AÇIKLAMASI

Birleşmiş Milletler her 25 Kasım gününü, 1999 yılından bu yana Mirabel Kardeşler’in  onurlu mücadelesi adına  “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak anmaktadır. Uluslararası hukukta yaptırım gücü olan Kadına Yönelik Şiddet ve Aile içi Şiddetin Önlenmesi ve Bununla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi yani “İstanbul Sözleşmesi”ne göre, kadına yönelik şiddet; “bir kişiye sırf kadın olduğu için yöneltilen orantısız güç” ve “İster kamu isterse özel yaşamda meydana gelen kadınlara fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik acı veya ıstırap veren ya da verebilecek olan cinsiyete dayalı bir eylem uygulama ya da bu tür eylemlerle tehdit etme, zorlama veya keyfi olarak özgürlükten yoksun bırakma toplumsal cinsiyete dayalı şiddettir ve insan hakları ihlal ve ayrımcılığı” olarak tanımlanmaktadır.

Bugün 25 Kasım’da, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü”nde, Efeler Kent Konseyi Kadın Çalışma Grubu  olarak ne yazık ki endişeliyiz.

            Çünkü; insan hakları ihlali olarak sayılan kadına yönelik şiddet ne yazık ki evde, sokakta ve savaşta çoğalarak sürmektedir.  Dünyada her 3 kadından biri şiddet görmektedir. Şiddete uğrayan kadınlarda yaralanma, depresyon, aksiyete bozukluğu, intihar,istenmeyen gebelikler, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, alkol ve tütün kullanımı artmakta ve toplum sağlığı olumsuz etkilenmektedir.

Bugün 25 Kasım’da, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü”nde, Efeler Kent Konseyi Kadın Çalışma Grubu  olarak ne yazık ki endişeliyiz.

Çünkü, Ekim ayı itibariyle 2017 senesi içerisinde toplum olarak erkek şiddeti nedeniyle 347 kadın cinayetine,  246 kadına yönelik cinsel şiddet uygulanmasına, 317 kız çocuğunun istismar edilmesine ayrıca 12 kadının yaşam tarzları nedeniyle otobüste, sokakta saldırılara uğramasına şahit olduk.

Bugün 25 Kasım’da, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü”nde, Efeler Kent Konseyi Kadın Çalışma Grubu  olarak ne yazık ki endişeliyiz.

Çünkü, OHAL koşullarında Kanun Hükmünde Kararnameyle müftülere resmi nikah yetkisi veren Nüfus Hizmetleri Kanun’unun ilgili maddesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi. Bu yasa ile çocuk yaştaki evliliklerin üzerindeki denetim hafifletilmiş oldu. Yine kadının kendi rızası dışında aile baskısıyla evlendirilme olasılığı arttı.

Endişeliyiz, çünkü kadına yönelik şiddet kadının sağlıklı yaşam hakkının önündeki en önemli engellerden biridir.  Sadece kadının değil, tüm toplumun sağlığını olumsuz etkiler. Kadınların şiddet görmemesi, onların  insan hakkıdır ve devlet tarafından bu güvence tüm kadınlara sağlanmalıdır.

Şiddetin her türünü kınıyor, verilen mücadelenin sivil toplum ayağı olarak tüm paydaşların katılımının bilimsel düşünceler eşliğinde sürdürülmesini istiyoruz.

Bu 25 Kasım’da, Efeler Kadın Çalışma Grubu olarak, 2017 yılında kaybettiğimiz her can için bir fidan dikeceğiz. TEMA Aydın Şubesi ile ortaklaşa düzenleyeceğimiz  bir çalışmada dikeceğimiz fidanlara sahip çıkacağız ve yaşatacağız.  

Efeler Kent Konseyi Kadın Çalışma Grubu  olarak çalışmalarımızı bu bilinçle yapılandıracağımızı kamuoyuna saygılaya sunarız.

 

©2023 Efeler Belediyesi.