İletişim Merkezi

444 80 09

Whatsapp Hattı

0530 043 09 09

07.03.2018

EFELER KENT KONSEYİ KADIN ÇALIŞMA GRUBU 8 MART BASIN AÇIKLAMASI

EFELER KENT KONSEYİ KADIN ÇALIŞMA GRUBU 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 kadın dokuma işçisi ‘eşit işe eşit ücret’, çalışma saatlerinde azalma ve doğum izni istemiyle greve başladı. Bu grev esnasında çıkan yangında fabrikaya kilitlenen 129 kadın işçi yaşamını yitirdi. Bu katliamın üstünden 160 yıl geçti. Bu acı olay, kadınların haklarının konuşulduğu bir güne, 1977’de Birleşmiş Milletler tarafından ‘’8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’’ olarak kabul edilmesi ile dönüştü. Her yıl 8 Mart kadınların, kadın olmanın konuşulduğu ve kadınların hak arayışının taçlandığı bir gün olarak kutlanmaktadır.

Bu yıl, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde her zamankinden daha da üzüntülüyüz.

Çünkü, yılın en kısa ayı olan 28 günlük Şubat ayında 47 kadın cinayeti yaşanmıştır. Kadına yönelik şiddet artmaktadır. Ne yazık ki, kadınlar ile ilgili yapılan açıklamalar artık akıl almaz bir nitelik kazanmış ve kadın düşmanı açıklamalar artmıştır. Şiddetin nedenlerine yönelik gerçekçi çözümler yerine yapılan öneriler de bir akıl tutulması halini göstermektedir.

Bu yıl, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde her zamankinden daha da üzüntülüyüz.

Çünkü, geçtiğimiz günlerde 18 yaşın altında 115 çocuğun gebe olarak 1 Ocak-9 Mayıs 2017 tarihleri arasında Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesine başvurduğu; bu durumun adli makamlara bildirilmediği anlaşılmıştır.

Bu yıl, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde her zamankinden daha da üzüntülüyüz.

Ne yazık ki, toplumda eşitsizlik, yoksulluk ve adaletsizlik artmakta bundan da en çok kadın ve çocuklar etkilenmektedir. Kadınlar aile içi ve toplum içi şiddet görmekte, toplumsal baskıya maruz kalmakta, eğitim-öğretim ve çalışma imkânlarından yoksun bırakılmakta, iş yerinde ayrımcılık ve gelir adaletsizliğine uğramaktadırlar.

Kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddet dünya çapında en yaygın toplumsal sorun ve insan hakları ihlallerinden biri olarak varlığını sürdürmektedir. Dünya çapında kadınların %35’i yani her üç kadından biri eşi veya birlikte yaşadığı kişi tarafından şiddete maruz kalmaktadır. Şiddet erken yaşta evlilik ile kol kola gitmektedir. Dünya çapında 700 milyondan fazla kadın 18 yaşına gelmeden evlenmiştir. Bunların üçte birinden fazlasının (250 milyon) evlilik yaşı 15 yaşından küçüktür. Yoksul kız çocuklarının erken evlenme riski varlıklı olan yaşıtlarına nazaran 2,5 kat daha fazladır.   Ülkemizde de durum ne yazık ki benzerdir. Türkiye İstatistik Kurumu’na göre ise ortalama 10 kadından dördü erkek şiddetine maruz kalmaktadır. Ülkemizde yaklaşık 200000 kız çocuğunun evlenmeye zorlandığı bilinmekte, bu sayının çok daha fazla olduğu tahmin edilmektedir.

Oysa, ülkemiz dünyaya örnek olacak bir dönem geçirmiştir. Genç Türkiye Cumhuriyeti kadınlara 1924’te erkeklerle eşit eğitim hakkı, 1926’da boşanma ve velayet hakkı tanımıştır. Kadınlar için en önemli haklardan biri olan seçme ve seçilme hakkını Fransa 1944’te, İtalya ve Japonya 1945’te, Yunanistan 1949’da, İsviçre 1971’de kabul ederken Türkiye Cumhuriyeti Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde 1934’te kabul etmiştir.

Çünkü Atamız, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk kadının karşı gerçekleştirilen ihmal ve kusurların toplumdaki başarısızlıkların ana nedeni olduğu bilinci ile kadın eşitliğinin de en büyük önderiydi.

“Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur” Mustafa Kemal Atatürk

Efeler Kent Konseyi Kadın Çalışma Grubu olarak O’nun yolunda bu bilinçle yürüyoruz. Bugün, gene bir 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, Karahayıt Mahallesi’nin değerli halkıyla buluşup bu günü birlikte, bu anlam ve ruh haliyle kutluyoruz. Geleceğimize hep beraber sahip çıkıyoruz.

8 Mart’ı yaratanlara, yaşatanlara ve tüm kadınlara teşekkür ederiz.

©2023 Efeler Belediyesi.