İletişim Merkezi

444 80 09

Whatsapp Hattı

0530 043 09 09

13.03.2023

T.C. EFELER BELEDİYESİ CUMHURİYET’İN 100’ ÜNCÜ YILI ANIT HEYKEL YARIŞMASI 2023

13.03.2023

TEMA:  Aziz Milletimiz, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarının önderliğinde, Kurtuluş Savaşı mücadelesinde her türlü yokluk ve imkânsızlığa rağmen bir bağımsızlık destanı yazmıştır. Yüce Milletimiz, kudret ve iradesiyle vatan edindiği Anadolu topraklarını parçalanmaktan kurtarmıştır. Bu mücadele süresince Milletimizin en büyük güç kaynağı istiklal ve istikbaline olan sarsılmaz inancı olmuştur.

Kurtuluş mücadelemizin köklü hatırasını yaşatmak üzere, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına ithafen  “Cumhuriyet’in 100’üncü Yılı Anıt Heykel Yarışması” düzenlenecektir.

 

AMAÇ: Efeler Belediyesi olarak, Uğur Mumcu Parkı’na yerleştirilmesi düşünülen anıt heykelinin elde edilmesi amaçlanmaktadır.

 

YARIŞMA ŞEKLİ: Efeler Belediyesi Cumhuriyet’in 100’üncü Yılı Anıt Heykel Yarışması iki aşamalı ulusal düzeyde bir yarışma olacaktır. Yarışmaya katılacak sanatçılar, ilk aşamada projeye ait fikirlerini desen ya da mevcut çizim programlarını kullanarak hazırladıkları projelerini dijital olarak göndereceklerdir. Seçici kurul ilk aşamadaki değerlendirmesinden sonra 3 eser seçecektir. Seçilen 3 eser sahibinden bu eserlerin 1/10 ölçeğinde maketini yapması istenecek ve bu eserler içinden birinci, ikinci ve üçüncü eserler belirleyecektir.

 

YARIŞMA ŞARTNAMESİ

 

 1. Konu: Efeler Belediyesi Cumhuriyet’in 100’üncü Yılı Anıt Heykel Yarışması 2023
 2. Malzeme: Bronz
 3. Uygulanacak Heykelin Yeri: Uğur Mumcu Parkı. Eserin konuşlandırılacağı alanın görselleri www.efeler.bel.tr  adresinde bulunmaktadır. Yerin görülmesi zorunlu olmamakla birlikte tavsiye edilir.
 4. Katılım Koşulları:
 • Bu yarışmaya sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları katılabilecektir.
 • Sanatçılar yarışmaya iki aşamalı olarak katılacaktır. İlk aşama desen veya bilgisayar destekli çizim programları kullanılarak hazırlanmış, jpg formatlı dijital görsel doküman şeklinde, ikinci aşama ise maket uygulaması şeklinde olacaktır.
 • Yarışmaya Efeler Belediyesi çalışanları ve yakınları katılamaz.
 • Yarışmaya seçici kurul üyelerinin yakınları katılamaz.
 • Yarışmaya en fazla 1 eser ile başvurulur.
 • Yarışmacılar eserleri kendi imkanlarıyla kendi atölyelerinde yapacaklardır.
 • Yarışma sonucu Seçici Kurul herhangi bir eseri uygulamama hakkına sahiptir.

 

 1. İlk Aşama: Yarışmaya katılacak sanatçılar:

· Desen veya bilgisayar destekli programlarla hazırlanmış A3 boyutunda, en az 72 dpi çözünürlüklü, JPG formatlı dijital proje görsellerini,

· Bir A4 kâğıdını geçmeyecek özgeçmişlerini,

· Daha önceki heykel çalışmalarını içeren en az 5 adet farklı eski çalışmasının jpg formatlı görselini,

· Projelerine ait teknik rapor, açıklama raporu ve varsa heykelin kaidesine ait teknik detayı

 · Esere ait tüm unsurları içeren (kaide yapımı, yerine montaj dahil) maliyet raporunu, sanatçının ad soyadı yazılı olarak, dijital ortamda, eksiksiz olarak 24 Nisan 2023 tarihine kadar heykelyarismasi@efeler.bel.tr adresine mail yoluyla başvurulması gerekmektedir.

 

 1. Maket Aşaması: İlk aşamada seçilen 3 eser maket olarak istenecektir.
 • Maketler varsa kaidesiyle beraber 1/10 ölçeğinde olacaktır.
 • Maketler dış etkenlerden zarar görmeyecek şekilde kargolanacaktır. (Elden teslim önerilir.)
 • Maketlerin teslimi sırasında zarar görmesinden Efeler Belediyesi sorumlu değildir.
 • Seçici kurul tarafından değerlendirilen maketlerin geri alınması sanatçının sorumluluğundadır.
 • Yarışmanın sonucunun açıklanmasından itibaren 10 gün içerisinde alınmayan maketlerden Efeler Belediyesi sorumlu değildir.
 • Maketler en geç 27 Mayıs 2023 tarihine kadar elden ya da kargo yoluyla Efeler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Yedi Eylül Mahallesi İzmir Bulvarı No:5 Efeler/Aydın adresine ulaştırılmalıdır. Kargo ücreti göndericiye aittir.

 

 1. Uygulama: Uygulamaya değer görülen proje ve eser sahibiyle ortak bir uygulama tarihi belirlenecek ve işle ilgili detaylar karşılıklı olarak konuşulacaktır.

 

 1. Telif ve Yayın Hakkı
 • Yarışmacı, seçilen eserlerin mülkiyet ile fikri, manevi ve mali hakları da dahil olarak tüm haklarının ve tasarruf yetkisinin belediyeye ait olduğunu kabul ve taahhüt eder. Efeler Belediyesi ve uzantılı internet sayfalarında, televizyon yayınlarında, internet ve sosyal medya sitelerinde, etkinliklerde ve eğitim faaliyetlerinde afiş, katalog broşür vb. her türlü tanıtım malzemesi olarak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun ilgili maddelerinde belirtilen şekilde; işleme, çoğaltma, yayma, temsil, işaret, ses veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkının yanı sıra sergilemek üzere kullanma ve gösterme hakkı da dahil olmak üzere tüm telif haklarına herhangi bir ücret ödemeden sahip olacaktır.
 • Ödül ve sergilemeye hak kazanan eser sahibi, ödül tutarının aynı zamanda telif ücreti yerine geçtiğini, ödül ve sergileme alan eser için verilen para ödüllerinden başka eserin kullanım ya da devrine ilişkin olarak her ne nam altında olursa olsun Efeler Belediyesi’nden herhangi bir talepte bulunmayacağını kabul eder.
 • Eser Sahibi, eserin kendi özgün eseri olduğunu, üçüncü şahısların bu eser üzerinde herhangi bir hakları bulunmadığını; eseri üzerindeki hakları daha önceden devretmediğini, üçüncü şahıslarca aksi bir talepte bulunulması halinde eser sahibinin kendisinin hukuken sorumlu olduğunu; beyan, kabul ve garanti etmektedir. Eseri ödül alan veya sergilenmeye değer bulunan katılımcının bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiğinin ortaya çıkması veya tespit edilmesi halinde bu yarışma ile elde ettiği ödül, unvan ve her türlü kazanımlar geri alınır.
 • Yarışmaya katılan tüm adaylar başvurdukları tarihten itibaren şartnamedeki hükümleri kabul etmiş olur. Yarışmacılar şartnamedeki hükümlere sonradan itiraz edemezler.

 

 1.  Ödül:  BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ         25.000 TL

                     İKİNCİLİK ÖDÜLÜ           15.000 TL

                     ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ        10.000 TL

 

   Yarışma Takvimi:

İlk Aşama Son Teslim Süresi

24 NİSAN 2023

Jüri Değerlendirme:

25-26-27 NİSAN 2023

Maketin Son Teslim Tarihi:

27 MAYIS 2023

Sonuçların İlanı: 

31 MAYIS 2023

 

 

İletişim :  Zehra GÜL   444 80 09 - 1395

                                        0 554 118 32 36

©2023 Efeler Belediyesi.