İletişim Merkezi

444 80 09

Whatsapp Hattı

0533 706 01 09

06.06.2022

BAŞKAN ATAY: BİR DAHAKİ GELİŞİMDE SENİ DOĞDUĞUN TOPRAKLARA GERİ GETİRECEĞİM

 

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, Danimarka Milli Müzesi’nde sergilenen, Efeler ilçesindeki Tralleis Antik Kenti’nden götürülen Seikilos Yazıtı'nı ziyaret etti.

Üzerinde dünyanın bilinen ilk notalı şarkı sözlerinin bulunduğu Seikilos Yazıtı ziyaretini resmi sosyal medya hesaplarından duyuran Başkan Mehmet Fatih Atay, yaptığı paylaşımla dikkati çekti. Seikilos Yazıtı’na seslenen Başkan Atay, “Bugün seni ziyaret ettim ancak bir dahaki gelişimde seni doğduğun topraklara geri getireceğim.” ifadelerini kullandı. Paylaşımına Seikilos müziğini de ekleyen Başkan Atay tüm Efelerlileri duygulandırırken, taşın Danimarka’dan alınarak, ait olduğu yere, Efeler’e getirilmesi noktasında da heyecan uyandırdı.

SEİKİLOS YAZITI

Seikilos Yazıtı, 1882-1883 yıllarında Aydın- İzmir demir yolunun inşaatı sırasında Tralleis Antik Kenti’nde bulunan ve üzerinde dünyanın bilinen ilk notalı şarkı sözlerinin bulunduğu gömüt taşı. Yazıtta, Seikilos’un yazdırdığı şarkının sözleri, notaları ve gömüt yazısı alt alta yazılmış olarak bulunur. 1966'dan bu yana Danimarka Milli Müzesi'nde sergilenen gömüt taşında şu sözler yazar:

“Işılda henüz yaşıyorken

Gamı tasayı at bir kenara

Hayat çok kısa (Hiçbir şeyin seni üzmesine izin verme)

Ve her şey yenik düşerken zamana...”

DİĞER HABERLER

Tüm Haberler
©2023 Efeler Belediyesi.