İletişim Merkezi

444 80 09

Whatsapp Hattı

0533 706 01 09

08.08.2019

ÇEVRE FİLMLERİ İÇİN ATÖLYE ÇALIŞMALARI BAŞLADI

       Ekim ayında gerçekleşecek film günleri,  Jeotermal enerji santrallerinin sosyal doku ve insan hayatına etkilerini temel alacak. Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay,enerji santrallerinin kurulmasından sonra halkın çevre konusundaki mücadelelerini de yansıtacak olan film günleri için, “Uluslararası alanda Efeler halkının sesi olacak” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Efeler Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda düzenlenen basın toplantısı ile  ‘Çevre Film Günleri’ için çalışmalar ortaya koyacak yönetmenler tanıtılmıştı. Türkiye’den katılan yönetmenlerin yanı sıra ve farklı ülkelerden gelen yabancı yönetmenler ile birlikte 15 yönetmen bölgede inceleme çalışmalarına başladı.

Bir hafta boyunca araştırma yapıp, tespitlerde bulunacak olan yönetmenler atölye çalışmaları kapsamında ilk gün; jeotermal santrallerinin ihalesine ilişkin kaymakamlık yetkilileri ve kaymakamlık önünde toplanan Efeler halkı ile konuşup bilgi topladılar. Pazar esnafı ve vatandaşlarla konuşan yönetmenler sivil toplum örgütleri ve meslek odaları ile bir araya geldiler.

Çalışmaların ikinci gününde, santrallerden direkt olarak etkilenen köylülerin hikâyelerini dinleyen yönetmenler, direnişin simgesi haline gelen Kızılcaköy’e giderek direniş çadırını ziyaret ettiler. Jeotermal tesislerinin yarattığı olumsuz etkileri yakından gözlemlemek için tarım arazilerinin üzerinden geçen boruları inceleyen ekip atölye çalışmalarına devam ediyor.

Proje Koordinatörü Tahsin İşbilen, “Yönetmenlerimiz bir hafta boyunca araştırmalarına devam edecek ve ülkelerine dönüp senaryolarını yazmaya başlayacaklar. Kurgusal, belgesel ve animasyon olarak ortaya farklı eserler çıkacak. Usta yönetmenlerimiz araştırmalarından sonra ortaya çok güzel eserler koyacaklar. Ekim ayında Efeler halkı ile filmleri buluşturmak için çok heyecanlıyız” dedi.

DİĞER HABERLER

Tüm Haberler
©2023 Efeler Belediyesi.