İletişim Merkezi

444 80 09

Whatsapp Hattı

0533 706 01 09

18.07.2022

EFELER BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROSU SARDES ULUSLARARASI TİYATRO ŞENLİĞİNE KATILIYOR

 

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın, Efeler’i kültür ve sanatla anılan marka kent yapma yolunda hayata geçirdiği Efeler Belediyesi Şehir Tiyatrosu (EBŞT), Sardes 7. Uluslararası Dionysos Şenliği ve Tiyatro Eğitim Kampı’na katılacak.

Manisa Salihli’de bulunan Lidya Krallığı’nın başkenti Sardes Antik Kenti’nde, Artemis Tapınağı bölgesinde, 14 Temmuz – 22 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinlikte; Efeler Belediyesi Şehir Tiyatrosu doğaçlama tiyatro gösterisi gerçekleştirecek. EBŞT sanat yönetmeni dramaturg-yazar Serkan Fırtına ‘Tiyatro Eleştirisi Atölyesi’ ile şehir tiyatrosu oyuncu ve eğitmenlerinden Mehmet Emektar ise ‘Oyunculukta Amaç ve Engeller Atölyesi’ adlı eğitim verirken, Efeler Belediyesi Şehit Tiyatrosu ekibi, 16 Temmuz akşamı Doğaçlama Tiyatro oyunu sahneleyecek.

Şenlik, tiyatro sanatının doğduğu ve tüm dillerde söylenen Theatron kelimesinin ilk kullandığı yer olan, tiyatro tanrısı olarak da bilinen Dionysos’un yaşadığı topraklarda, Lidya Krallığının başkenti Sardes’te birçok sanatçı ve sanatseverin katkısıyla imece bir şekilde gerçekleştirilecek.   Salihli Sart Mustafa Köyü Artemis Tapınağı bölgesinde, Paktalos Çayı (Sart Çayı) kenarında çadırlar kurulup, etkinlikler için mekânlar oluşturulacak.

Tiyatro sanatçıları arasında birlik, beraberlik ve dayanışma örneğinin sergileneceği şenliğin yürütücülüğünü Salihli’de bulunan Rasim Aşın Dionysos Tiyatro Evi yaparken, alanlarında uzman birçok kişi; yazarlık, sanat eleştirisi, clown, oyunculuk, drama, yönetmenlik, pantomim gibi alanlarda ücretsiz olarak eğitim verecek. Kampta ayrıca sahne performansları, söyleşiler ve çeşitli sanat etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay düzenlenen şenlik hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Efeler Belediyesi Şehir Tiyatromuzun tiyatro tarihinin önemli bölgelerinden Salihli Sardes’te uzun zamandır düzenlenen ve önemli bir tiyatro buluşması olan Sardes Uluslararası Tiyatro Şenliği ve Eğitim Kampı’na katılacak olmasından dolayı mutluyuz. İlçemizi temsil edecek olan Şehir Tiyatrosu eğitmenlerine ve öğrencilerine verimli bir kamp dönemi diliyorum. Bu güzel ve anlamlı buluşmayı gerçekleştiren değerli tiyatro emekçilerini ve gönüllülerini yürekten kutluyor, sanatın birleştirici ışığının hiç sönmemesini diliyorum.”

DİĞER HABERLER

Tüm Haberler
©2023 Efeler Belediyesi.