İletişim Merkezi

444 80 09

Whatsapp Hattı

0533 706 01 09

03.03.2021

‘EFELER ÇEVRE FİLM GÜNLERİ’ BİR BAŞARIYA DAHA KOŞUYOR

 

Efeler Belediyesi’nin bölgede yaşanan çevre sorunlarına dikkat çekmek adına 2019 yılında düzenlediği “Çevre Film Günleri” kapsamında çekilen ‘Aydın’ Filmi, İran Kısa Filmciler Birliği Akademi Ödülleri’ne aday gösterildi. Efeler Belediyesi’nin yapımcılığını üstlendiği; Uluslararası Tahran Kısa Film Festivali ve Dünyaca Ünlü Farj Film Festivali’nde gösterime giren, İranlı Yönetmen Mirabbas Khosravizead’ın ‘Aydın’ Filmi, 100 kişilik jüri tarafından en iyilerin seçildiği elemede, binlerce film arasından ilk 120 film arasına girdi.

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, jeotermal tesislerinin doğaya ve çevreye bıraktığı zararlara karşın sürdürdüğü yerel ve ulusal alandaki mücadelesini, 2019 yılında; 7’nci sanat olan sinemanın gücünü kullanarak uluslararası boyuta taşımıştı.  Uluslararası Efeler Çevre Film Günleri’ndeki atölye konusunu; Jeotermal santrallerin doğaya, sosyal dokuya ve insana olan etkilerinin anlatıldığı filmler olarak belirleyen Başkan Atay, pandemi koşullarına rağmen çevre sorunlarını dünya kamuoyuna sinemanın gücü ile anlatmaya devam ediyor.

YÖNETMEN KHOSRAVİZEAD’DAN EFELER YORUMU

Filmi için açıklamalarda bulunan Yönetmen Mirabbas Khosravizead, Efeler’de yaşanan çevre sorunlarını da yorumlayarak, şöyle konuştu:

“Koronavirüs nedeni ile, milliyetimizden ve yaşadığımız coğrafyadan bağımsız olarak hepimizin ortak bir endişesi var. Bu tehlike tüm Dünyada, hayatımızda, sosyal ilişkilerimizde pek çok şeyi değiştirdi. Kimse evinden dışarı çıkamıyor, zorunlu olarak işe gidenler endişeli, çocuklar okula gidemiyor, dünya çapında pek çok film festivali ya iptal edildi ya da ertelendi. Bir eş ve bir baba olarak ailemin sağlığı konusunda endişeliyim. Koronavirüs aşısının bulunması ile tüm bunların sona ereceğini bilmek bizi rahatlatıyor. Ancak Aydın Efeler’de yaşayanlar, ne yazık ki bu rahatlığı duyamayacak. Çünkü koronavirüs öncesinde de benzer endişeleri taşıyorlardı, sonrasında da taşıyacaklar. Düşünün; çocuklar oyun oynayamıyor, ebeveynler çocuklarının sağlığı ve geleceği konusunda endişeli. Tüm bunların nedeni, Efelerde Jeotermallerin yarattığı kirlilik. Efeler halkının sorunlarını çözecek durumda değilim. Ancak bir yönetmen olarak Efeler halkının yaşadığı koşullarla empati kurabilmeniz için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Umarım bu filme gösterilecek ilgi, sorunun çözümüne katkıda bulunur. Daha güzel günler umudu ile…” diye konuştu.

DİĞER HABERLER

Tüm Haberler
©2023 Efeler Belediyesi.