İletişim Merkezi

444 80 09

Whatsapp Hattı

0533 706 01 09

12.09.2022

EFELER’İN ENGİNARLARI TOPRAKLA BULUŞTU

 

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın ilçe tarımını desteklemeye ve geliştirmeye yönelik çalışmaları devam ediyor.

Efeler Belediyesi’ne ait tarım arazilerini üretime açan Başkan Atay’ın projeleri ile enginardan, şevketi bostan ve domatese kadar çeşitli ürünler yetiştirilip, vatandaşların tüketimine sunuluyor. Bu kapsamda enginar fideleri Tepecik Mahallesi’nde bulunan arazide toprakla buluşturuldu. Dikimi gerçekleştirilen yüksek verimli erkenci olma özelliğine sahip hibrit enginarların (enginar kalbi)  Şubat ve Mayıs ayları arasında hasat edilmesi planlanıyor.

Başkan Atay, Efeler’in enginarını dünyaya tanıtmak ve marka haline getirmek için çalışmalarını sürdürüyor.  Bu kapsamda geçen sezon hasat edilen enginarlar; tarımsal ürün fabrikasında çalışan kadınların emeği ile; enginar kalbi, yarılmış enginar kalbi, saplı enginar, çanak enginar, doğranmış çanak enginar gibi çeşitli formlarda işlenerek kavanozlanmıştı. Efe Bakkal’da uygun fiyatla ilçe halkının tüketimine sunulan enginarlar, son olarak 91’inci İzmir Enternasyonal Fuarı’nda, dünyanın en önemli gastronomi fuarlarından Terra Madre’de görücüye çıkmış, ayrıca “Efeler’den Güzelyurt’a Uzanan Enginarın Yolcuğu” isimli proje kapsamında Efeler enginarı yavru vatandaki arazide yetiştirilmek üzere enginar tohumları, fideler ve fabrika için ekipmanlar kardeş şehir Güzelyurt’a gönderilmişti.

DİĞER HABERLER

Tüm Haberler
©2023 Efeler Belediyesi.