İletişim Merkezi

444 80 09

Whatsapp Hattı

0533 706 01 09

08.09.2020

EFELER’İN KURTULUŞU ETKİNLİKLERLE ANILIYOR

 

Efeler Belediyesi, 7 Eylül Aydın’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıl dönümünü “Efeler Kurtuluş Etkinleri” ile anıyor. Kutlamaların ilk programı dün Milli Aydın Bankası Kültür Merkezi’nde Ege Üniversitesi Türk Musikisi Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü Emekli Öğretim Görevlisi Abdurrahim Karademir tarafından hazırlanan “Aydın İğne Oyaları ve Zeybek Fotoğrafları” sergisi ile gerçekleştirildi.

Efe kültürünün izlerine rastlanan “Aydın İğne Oyaları ve Zeybek Fotoğrafları” sergisi öncesinde Milli Aydın Bankası Kültür Merkezi’nin önünde halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi. Sergi alanına Efelerle birlikte gelen Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay sergi açılışı öncesi yapmış olduğu konuşmada “7 Eylül Aydın’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıl dönümüdür. 7 Eylül Aydın halkının ve Efelerin cesurca destan yazdığı gündür. Kuvayı Milliye ruhunun ön plana çıktığı Kurtuluş Savaşı yıllarında Aydın yöresinde yaşayan Efelerin kültürünü kentimizde yaşatıyoruz. Bugün açılışını yapmış olduğumuz sergide o döneme ait iğne oyaları ve o dönemi bizleri hatırlatacak fotoğraflar var. Bu değerli sergiyle buluşmamızı sağlayan Abdurrahim hocamıza ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Başta ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere memleketimizi kurtarmak için canlarını feda eden Efelerimizi, gazilerimizi ve şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.” dedi. 

Yeni Tip Koronavirüs (COVID-19) nedeniyle sağlık tedbirlerine uyularak düzenlenen etkinlerin ilk programı, “Aydın İğne Oyaları ve Zeybek Fotoğrafları” adlı sergi,11 Eylül’e kadar Efelerli vatandaşların ziyaretine açık tutulacak.

DİĞER HABERLER

Tüm Haberler
©2023 Efeler Belediyesi.