İletişim Merkezi

444 80 09

Whatsapp Hattı

0533 706 01 09

09.09.2020

EFELERİN KURTULUŞU SANATLA KUTLANDI

 

Aydın'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıldönümünün kutlandığı “Efeler Kurtuluş Etkinlikleri” kapsamında Efeler Belediyesi tarafından Kadıköy Mahallesi’nde, Köyde Senfonik Konser konseptinde halka açık ve ücretsiz bir konser gerçekleştirildi.

Milli kültürümüzün ve kimliğimizin vazgeçilmezunsurlarından biri olan güzel sanatların tanıtılıp sevdirilmesi amacı ile harekete geçen Efeler Belediyesi, “Efeler Kurtuluş Etkinlikleri” kapsamında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Opera ve Balesi, İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Ege Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, TRT ve Halk müziği sanatçılarını Kadıköy Mahallesi sakinleri ile buluşturdu.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdikleri konserin Genel Sanat Yönetmenliğini Kenan Gökaya, Sanat Koordinatörlüğünü Hikmet Çokağır üstlendi. 20 kişiden oluşanTurkishBrassEnsemble Orkestrası’nın solistliğini Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Sanatçısı Derya Derin ile İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Tenor Burak Dabakoğlu yaparken Türk Halk Müziği bağlama sanatçısı Caner Şimşek de orkestrada yer aldı.

KURTULUŞUN COŞKUSU EZGİLERLE YAŞANDI

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın da katıldığı, Batı müziğinin klasik örneklerinin sergilendiği konserde Türk müziğinden eşsiz eserlere de yer verildi. Ege türkülerinin de yer aldığı repertuvar ile kurtuluşun coşkusu dinleyicilere yaşatıldı.

Konserin ardından sanatçılara gösterdikleri muhteşem performans için teşekkür eden Başkan Atay, “Değerli Kadıköylüler, hepinize iyi akşamlar diliyorum. İlk kez böyle bir konserle, böyle bir etkinlikle sizlerle birlikte oluyoruz. Aydın ilinde ilk kez olan bir şey, ben çok teşekkür ediyorum” dedi.

“HERKES SANATÇI OLAMAZ”

Başkan Atay sözlerine şu şekilde devam etti;

“Aslında teşekkür edilmesi gereken sanatçı arkadaşlarımız. Herkes belediye başkanı olabilir, herkes muhtar olabilir, başbakan da olabilir ama herkes sanatçı olamaz. Sanatçılık özel bir şeydir. Onun için bu pandemi döneminde korkmadan gelip sizlerle vatandaşlarla böyle güzel bir geceyi geçirmemize neden olan bütün arkadaşlarıma sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Efeler ilçesinin çok lüks mahalleri var orda yapılabilir mi diye düşündüm ama Kenan Bey hayır dedi. İlk kez senfoni görülmesini istediğim çocuklara köylere gideceğiz dedi. Onlara senfoniyi sevdireceğim dedi; müziği sevdireceğim dedi. Bu senfonik konseri sadece Kadıköy’le sınırlı tutmamaya bu gece eşimle birlikte karar verdik. Havalar soğumadan bunları gerçekleştireceğiz. Sizi bugün uğurlayacağız ama daha sonra tekrar Efeler ilçesindeki başka etkinliklerde beraber olmak üzere, hepinize tekrar çok teşekkür ediyorum.”

DİĞER HABERLER

Tüm Haberler
©2023 Efeler Belediyesi.