İletişim Merkezi

444 80 09

Whatsapp Hattı

0533 706 01 09

26.06.2019

SÖZ SÖYLEME HAKKIMIZ ENGELLENİYOR

    Karacasu Dereköy Mahallesi’nde beş köy halkının çağrısı ile jeotermale karşı bilgilendirme toplantısına katılan Aydın Tabip Odası Başkanı, AYÇEP ve TEMA yöneticileri hakkında başlatılan soruşturma üzerine sivil toplum örgütleri, Efeler Atatürk Kent Meydanı’nda ortak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen basın açıklamasına, JES’lerin her zaman karşısında olduğunu ve olacağını dile getiren T.C. Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay da katıldı.

22 Nisan 2019 tarihinde vatandaşın talebi üzerine jeotermal enerjinin çevre ve insan sağlığına olan etkileri ile ilgili köy kahvesinde bilgilendirme toplantısı gerçekleştiren AYÇEP, Aydın Tabip Odası, Aydın TEMA Vakfı ve Çine Yaşam Platformu Temsilcileri, gerçekleştirilen toplantı sonrasında Karacasu Kaymakamlığı’nın suç duyurusu ile karşı karşıya kalmışlardı.

“HAKKIMIZDA SORUŞTURMA AÇILMASI HUKUKA VE VİCDANA AYKIRIDIR”

Efeler Atatürk Kent Meydanı’nda yapılan ortak basın açıklamasını okuyan, Aydın Tabip OdasıYönetim Kurulu Başkanı Dr. Hakan Karagözlü, “22 Nisan 2019 tarihinde Karacasu Dereköy halkının talebi üzerine jeotermal enerjinin çevre ve insan sağlığına olan etkileri ile ilgili köy kahvesinde bilgilendirme yapmak üzere davet edildik. Toplantı sonrasında Karacasu Kaymakamlığının suç duyurusu üzerine savcılık tarafından 2911 Sayılı Kanuna aykırı hareket ettiğimiz iddiasıyla hakkımızda soruşturma açılmıştır.Bu yönde bir talep ve sonrasında bu talebe dayanarak soruşturma açılması hem ulusal hem de uluslararası hukuka ve en az bunlar kadar önemli olarak da vicdana aykırıdır.Sayıları gittikçe artan jeotermal enerji santrallerinin (JES) Aydın halkının sağlığını bozmasına müsaade etmeyeceğiz. İnsan sağlığını tehdit eden her konu da olduğu gibi JES’ler konusunda da halkı bilgilendirmek,  bilinçlendirmek görevimizdir.” ifadelerine yer verdi.

“YOK ÖYLE YAĞMA!”

Basın açıklamasında konuşan bir diğer isim ise AYÇEP Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Vergili’ydi. Mehmet Vergili, “ Bildiğiniz üzere biz yıllardır Aydın’ın havası, suyu, toprağı ve yaşam alanı hakkında bilgilendirme yapıyoruz ve Anayasanın bize verdiği hakları kullanıyoruz. Fakat ne yazık ki havamızı suyumuzu kirleten nefes almamızı engelleyen insanlar ve gruplar bizim söz söyleme hakkımızı engellemeye çalışıyor. Yok öyle yağma! Hem suyumuzu havamızı kirleteceksiniz hem de biz isteğimizi yaparız diyeceksiniz. Burası Türkiye Cumhuriyeti burada hakimler var yasalar var. Bizler bundan sonra Aydın coğrafyasında,  Ege Bölgesi’nde, Türkiye ve Dünya’da yapılması gereken ne kadar haklı mücadele varsa çevre ile ilgili içinde bulanacağız.” dedi.

“BİZ DOĞRU TARAFTAYIZ”

Gerçekleştirilen basın açıklamasına sivil toplum örgütlerinin yanında bulunan, T.C. Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay, “ Hukuka aykırı bir durum yok. Bu basın toplantısını yapma zorunluluğumuzu Avrupa’da çağdaş ülkelerde bir kişiye anlatsak bizi ayıplarlar. Bu hükümeti, bu kaymakamın kaymakam oluşunu ayıplarlar. Hakkında soruşturma açtığı için savcıyı ayıplarlar değil mi? Çünkü bizim ülkemizde demokrasi olmadığının kanıtı gibi görürler. Böyle bir ülkede yaşıyoruz. Ne yazık ki birilerinin umutları söndü ve bizim gibi düşünen demokrasi özlemi içerisinde olan insanların her şey çok güzel olacak anlayışı iktidara geldi, umutlarımız yeşerdi. Şimdiye kadar bizleri korkutmak için herşeyi yaptılar. Biz dimdik ayaktayız ve olmaya devam edeceğiz. Çünkü biz doğru taraftayız. İnsanlarınyaşam hakkını ellerinden alanlara karşı mücadele veriyoruz. Sadece oralarda yaşayan insanların yaşam hakkının elinden alınmaması için bu insanlar görevlerini yapıyorlar. Onların alınlarından öpüyorum! Değil bir soruşturma, elli tane soruşturma açsanız bizi bildiğimiz bu yoldan döndüremeyeceksiniz.” diyerek basın açıklamasını gerçekleştiren bütün derneklerin ve yöneticilerinin her zaman destekçisi olacağını ifade etti.

 

DİĞER HABERLER

Tüm Haberler
©2023 Efeler Belediyesi.