İletişim Merkezi

444 80 09

Whatsapp Hattı

0530 043 09 09

18.12.2023

KAMUOYUNA DUYURU

Yerel bir internet haber sitesinde 16 Aralık 2023 tarihli saat 16.48’de yayımlanan "Kuyulu Mahallesi Sakinlerinden Mezarlık Tepkisi" başlıklı habere istinaden açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Belediyemizin sorumluluk alanı içinde kalan tüm mahallelerimizde olduğu gibi Kuyulu Mahallemizde de vatandaşlarımızın talep ve önerilerini yerine getirmek yaptığımız tüm hizmetlerin önündedir.  Gerek mahallelerimize yaptığımız ziyaretlerde gerekse belediyemizde ağırlayarak vatandaşlarımızı dinliyor, görev ve sorumluluk alanımızdaki her konuda talepleri yerine getirmeye, Efeler'i hizmet ağıyla örmeye devam ediyoruz.

Habere konu olan Kuyulu Mahallesi'nde olduğu gibi Aydın ilimizde mezarlıkların yerlerinin belirlenmesi ve kamulaştırılması Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmaktadır. 2014’te Aydın’ın Büyükşehir Belediyesi statüsüne geçmesi ile beraber mezarlık hizmetleri Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmektedir. Ancak 16.04.2014 tarihinde Efeler Belediyemizin Aydın Büyükşehir Belediyesi ile imzaladığı protokol gereğince cenaze defin ve bakım hizmetleri belediyemize devredilmiştir. Koronavirüs pandemisinin ciddi tehdit içerdiği dönemde defin işlemlerinde yüksek bir artış olduğu, bu definlerin büyük bir bölümünün merkez mezarlığımız olan Kemer Mezarlığı'na yapıldığı, verilen mezarlık yerlerinin geçici bir çözüm olduğu, defin işlemlerinde herhangi bir sorun yaşanmasını önlemek maksadıyla tarafımızdan Aydın Büyükşehir Belediyesi'ne defalarca yazı yazılmıştır.

Kuyulu Mahallemizde bulunan mülkiyeti hazineye ait, 219 parsel 14 bin 600 metrekarelik yüz ölçümlü ham toprak vasıflı taşınmaz Aydın Büyükşehir Belediyesi'nce tarafımıza mezarlık olarak kullanılması için verilmiştir. Kemer Mezarlığı'mızda defin yapılacak mezar yeri kalmaması nedeniyle Kuyulu Mahallesi Mezarlığı ile beraber sorumluluk sınırlarımız dâhilinde toplam 121 adet mezarlıkta defin işlemleri gerçekleştirilmektedir. Kamuoyunun bilgisine saygıyla arz ederiz.

©2023 Efeler Belediyesi.